b.1986 Gällivare
olof[at]marsja.se

Education

2014 - 2017  BFA Konstfack University of Art, Craft and Design
2016              Exchange at Helsinki artacadamy
2007 - 2009 Garraduodji, Samernasutbildningscentrum


Exhibitions

Solo
2021 TBA, Gallery Nevven, Gothenburg (SE)
2021 TBA, Sámi Center for Contemporary art, Karasjok (NO)
2020 Olof Marsja, Havremagasinet, Boden (SE)
2018 Att bära denna djurkropp, Barklund & CO , Stockholm (SE)
2018 I fönstret, Konsthantverkarna, Stockholm (SE)
2017 Fragments of a Giant, Gallery Kaskl, Berlin (DE)
Duo
2019 Maria Bonnier Dahlin stipend exhibition, Bonniers Konsthall, Stockholm (SE)
2019 Grotesque Authenticity Undirected, IKOLONI, Malmö (SE)
2019 Det är vad det är, Galleri Box, Göteborg  (SE)
2017 Trä som ben som skor som ansikten, Steneby Konsthall, Dals-Långed (SE)
2017 En god kniv och några enkla ord, med Olle Norås, Åttifjärde, Stockholm (SE)
Group
2020 Untitled, Göteborgs Konsthall, Göteborg, (SE)
2020 Råneåbiennalen, Råneå, (SE)
2020 Smiling faces, Barklund & CO, Stockholm, (SE)
2020 Not sure, Verksmiðjan, Hjalteyri (IS)
2019 GSB the Family show, Steinsland Berliner, Stockholm (SE)
2019 Mörker, Stenungsund Konsthall, Stenungsund (SE)
2019 Crossworlds, 3:e våningen, Gibca extended, Göteborg (SE)
2019 Sten, stock, lera, Gibca extended, Göteborg (SE)
2019 Finalist utställning Kirunastipendiet, Kiruna Konstgille, Kiruna (SE)
2018 Tid jord, Luleå Biennalen, Luleå (SE)
2018 Stories, Konsthall Marieholm, Marieholm (SE)
2018 Close-up, Konstfack, Stockholm (SE)
2018 Winter depot, Galleri Box, Gothenburg (SE)
2017 I periferin, Kosters skulpturpark (SE)
2017 Wood, Tomas Bata foundation, Zlin (CZ)
2016 Drosscapes, Vapaan taiteen tila, Helsinki (FI)
2016 PERPENDICULAR, Kulma Gallery, Helsinki (FI)



AIR, Symposium & Workshops
2019  Digital residency at Nordic Watercolour museaum
2018  Residency-in-Nature
2018 The Glassfactory residency
2017 Steneby AIR
2017 Wood sculpture symposium Zlin

Stipend & awards

2020 1 year working grant  the Swedish Art Grants Committee
2020 Västra Götaland cultural stipend
2020 Gothenburg Cultural stipend
2019  Maria Bonnier Dahlin stipend
2019 Nominee for the Kiruna stipend
2018 Residence stipend The Glass Factory
2018 Byggnads cultural stipend
2017 NomineeNordiska Första S:t Johannis Logens Jubel stipend
2017 Årets favorit konsthantverkarna
2017 Flemings och Färngrens stipend